Częstochowa – wizyta na Jasnej Górze

Częstochowa – wizyta na Jasnej Górze

Zapraszamy do pielgrzymkowej stolicy Polski.

Sanktuarium jasnogórskie jest od setek lat najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Każdego roku pod Jasną Górę przybywa prawie 5 milionów pielgrzymów.

Fundatorem klasztoru jasnogórskiego był książę opolski – Władysław, który w roku 1382 sprowadził braci zakonnych z Węgier do Polski. Niedługo potem książę Władysław sprowadza z Rusi ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem i przekazuje ją Ojcom Paulinom z Jasnej Góry. Legenda głosi, że Cudowny Obraz namalował na desce ze stołu Świętej Rodziny sam Łukasz Ewangelista.

W czasie naszej wędrówki po Jasnej Górze będziemy mieli możliwość odwiedzenia Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, Sali Rycerskiej, Skarbca. Na terenie sanktuarium działa Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry zlokalizowane na terenie dawnej drukarni klasztornej. Ekspozycje przybliżą nam historię zakonu oraz fenomen kultu Czarnej Madonny.

Jasna Góra przeszła do historii nie tylko jako ważne miejsce kultu religijnego, ale także jako miejsce heroicznej walki zakonników ze Szwedami w czasie wojny polsko-szwedzkiej w 1655 roku. Elementy fortyfikacji klasztoru (Bastion św. Rocha) przetrwały do dnia dzisiejszego i są udostępnione do zwiedzania.

 

Zainteresowany wyjazdem do Częstochowy – wypełnij formularz kontaktowy