Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”
– George Santayana

Auschwitz-Birkenau (1940-1945) był największym niemieckim obozem koncentracyjnym. Szacuje się, że w czasie II wojny światowej zamordowano w nim ponad milion sto tysięcy osób, w przeważającej części Żydów.

W żadnym wypadku nie można traktować obozu Auschwitz-Birkenau jako „atrakcji turystycznej”. Jest to Miejsce Pamięci – symbol cierpienia tysięcy istnień ludzkich oraz tragedii ludobójstwa, która wydarzyła się ponad siedemdziesiąt lat temu.

Odwiedzenie muzeum Auschwitz pozwoli Państwu pogłębić wiedzę historyczną na temat tego, czym był Holocaust.

Obóz koncentracyjny Auschwitz I został stworzony na terenie koszar Wojska Polskiego. Początkowo pełnił funkcje więzienia dla Polaków walczących z okupantem. To tutaj znajduje się blok nr 11, zwany „blokiem śmierci” – centralny areszt obozowy, w którym zginął św. Maksymilian Kolbe. Na terenie obozu Auschwitz I miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B. W 1942 roku, na rozkaz szefa Gestapo – Himmlera, powstał drugi obóz – Auschwitz II Birkenau – miejsce realizacji planu Endlösung der Judenfrage (ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej). Naziści zamienili obóz Birkeanu w „fabrykę śmierci”, w której życie straciło ponad milion osób.

27 stycznia 1945 roku obozy koncentracyjne w Oświęcimiu zostały wyzwolone przez Armię Czerwoną.

Wizyta w muzeum Auschwitz nie jest rekomendowana dla dzieci poniżej 14 roku życia. Przebywając na terenie Muzeum należy zachowywać się z należytą powagą i szacunkiem. Odwiedzających obowiązuje ubiór stosowny do charakteru miejsca.