Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd

Witajcie na Szlaku Orlich Gniazd!

Chyba każdy z nas marzył, chociaż przez chwile, aby przenieść się do czasów szlachetnych rycerzy, pięknych dam dworu, czy roześmianych błaznów. Dzięki wycieczce po Jurajskich Orlich Gniazdach jest to możliwe!

Orle Gniazda to system średniowiecznych warowni wybudowanych na polecenie króla Kazimierza III Wielkiego w XIV wieku. Ich głównym zadaniem była obrona zachodnich granic Królestwa Polskiego przed najazdami wojsk czeskich. Większość z nich została wybudowana na trudno dostępnych szczytach skał wapiennych  – stąd nazwa Orle Gniazda.

Specjalnie dla Was wybraliśmy najciekawsze zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Naszą pierwszą propozycją jest najsłynniejsza fortyfikacja Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Zamek Ogrodzieniec. Należy on do jednych z największych na Szlaku Orlich Gniazd. Urok tego miejsca docenili filmowcy, to tutaj realizowany był m. in. polski serial „Janosik”, czy też „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Gośćmi na zamku była też legendarna brytyjska grupa heavymetalowa – Iron Maiden.  Zwiedzanie zamku w Podzamczu rekomendujemy zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano w sąsiedztwie warowni park linowy, tor saneczkowy oraz park doświadczeń fizycznych. Nie można zapominać o organizowanych w sezonie letnim pokazach rycerskich.

Uwaga! Legenda głosi, że nocą zamku strzeże ogromny czarny pies! Strzeżcie się!

Zamki w Mirowie i Bobolicach

Odległość między zamkami wynosi jedynie niecałe 2 kilometry. Obie warownie powstały w XIV wieku, za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Największych zniszczeń zamku w Mirowie dokonały wojska szwedzkie w XVII wieku. Od tego czasu zamek nie został odbudowany, a jego ostatni mieszkańcy wyprowadzili się pod koniec XVIII wieku. Obecnie można podziwiać romantyczne ruiny z zewnątrz. Inaczej ma się sprawa z sąsiadującym zamkiem. Zamek w Bobolicach dzięki nakładom prywatnego właściciela został odbudowany i w 2011 udostępniony do zwiedzania dla turystów.