Wizyta w Księstwie Pszczyńskim

Wizyta w Księstwie Pszczyńskim

Zapraszamy do zwiedzania jednego z najpiękniejszych miasteczek województwa śląskiego, nazywanego Perłą Górnego Śląska – Witajcie w Pszczynie!

Co warto zobaczyć w Pszczynie i okolicy?

  • Zamek w Pszczynie – dawna rezydencja magnacka książąt pszczyńskich

W ciągu długiej historii wielokrotnie przebudowywany (obecny kształt pochodzi z końca XIX wieku) oraz często zmieniający właścicieli (m. in. ród Promnitzów oraz Hochbergów von Pless). Wraz z przyległym parkiem o powierzchni ponad 150 ha tworzy przepiękny kompleks parkowo-pałacowy. Wnętrza zamku słynną z oryginalnego XVIII i XIX –wiecznego wyposażenia.

  • Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Położony na terenie zabytkowego parku. Do najciekawszych obiektów należy młyn wodny oraz wiata bramna. Na terenie skansenu odbywają się warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci.

  • Stajnie książęce

Kompleksowa zabudowa gospodarcza zlokalizowana w najbliższym sąsiedztwie pszczyńskiego zamku. Większość budynków pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie stajnie książęce pełnią funkcje wystawiennicze, gdzie zobaczyć możemy zabytkowe powozy i karety, a także wystawę zabytkowych samochodów.

  • Pokazowa Zagroda Żubrów

Paradoksalnie, gdyby nie rodzina zapalonych myśliwych – książąt pszczyńskich, być może nie było nam dane podziwiać największych ssaków europejskich. Żubry trafiły do Pszczyny jako dar Cara Rosji w 1865 roku. Pszczyńskie żubry odegrały kapitalną rolę w restytucji tego gatunku i ratowania jego przed całkowitym wyginięciem. W stworzonej nieopodal pszczyńskiego rynku zagrodzie żyje obecnie X przedstawicieli tego szlachetnego gatunku.

  • Rynek

Starówka w Pszczynie zachowała swój średniowieczny układ urbanistyczny. Rynek wita przybyszów pięknymi kamieniczkami. Najbardziej okazałą budowlą pszczyńskiej starówki jest Kościół ewangelicki. Zimą centralny plac zamienia się w przepiękne lodowisko.

  • Tyskie Browarium

Chcesz zobaczyć na własne oczy jak się waży piwo? Muzeum Piwowarstwa w Tychach jest pierwszym tego typem obiektem w Polsce. Muzeum znajduje się w dawnym budynku kościoła ewangelickiego z 1902 roku, na terenie Tyskich Browarów Książęcych. Podczas zwiedzania zakładu, który działa nieprzerwanie od ponad czterystu lat, będziemy mieli możliwość poszerzyć swoją wiedze z zakresu technologii produkcji złotego trunku , a na zakończenie degustować jedno z najbardziej znanych piw na świecie.

  • Zameczek myśliwski w Promnicach

Letnia rezydencja włodarzy Księstwa Pszczyńskiego – Hochbergów. Wybudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim angielskim z widocznymi wpływami niemieckimi. Na polowania przyjeżdżał tu m. in. Cesarz Niemiec – Wilhelm II. Obecnie na terenie obiektu funkcjonuje hotel i restauracja.

  • Restauracja Wodna Wieża

Zlokalizowana na najwyższym poziomie 40-metrowej wieży wodnej z początku XX wieku. Wystrojem nawiązuje do steampunku, nurtu fantastyki naukowej, którym motywem przewodnim jest para (ang. steam). Restauracja doceniana zarówno w Polsce, jak i na świecie m. in nagrodą „Award of Excellence” magazynu Wine Spectator.

 

Zainteresowany zwiedzaniem – wypełnij formularz kontaktowy